Kimdir Bu Vikingler?

Kimdir Bu Vikingler?

Kimdir Bu Vikingler?

 Muhtemelen hepimizin çocukluğunda çizgi film olarak TRT kanalında seyredip, sokaklarda akan sularda kağıttan gemiler yapıp Vikingcilik oynadığımız olmuştur.

  Pazarlarda oyuncak satan tezgahlardan büyüklerimizin aldığı iki yanında boynuzları olan şapkaları takıp birde belimize plastik kılıçları geçirdik mi mahallenin en güzel kızını kurtarmaya giderdik...

 Ne de olsa çocukluğumuzun verdiği bir masumluk vardı…

 Peki çocukluğumuzdan itibaren hayatımıza girmiş olan ve şu anda da günden güne popülerliği artan Vikingler kimledir?

  Vikingler, bizlere hep barbar, acımasız, korsan olarak anlatıldılar. Kendileri İskandinav kökenli ve sarışın bir savaşçı topluluktur. Tabii sadece savaşçı bir toplulukta demek doğru olmaz, aynı zam. Ve anda Tüccarlardır da. Avrupa’nın kuzey batısından tutunda, Atlantik Okyanusuna kadar bir çok kısmı 8. Ve 11. Yy.lar arasında almışlar ve buralarda hakimiyetlerini sürmüşlerdir.

 Vikingler o kadar çok yere gitmişler ve bilmeden keşiflerde bulunmuşlar ki, tarihi kaynaklara baktığımızda bizde çok şaşırdık. Buna bir iki örnek verecek olursak. Cristof Colomb’tan tam 400 sene önce Amerika’yı keşiflerinden tutunda, Afrika’nın kıyı şeridine kadar gidip İslamiyet’le tanışmalarına kadar ki, İslamiyet ile tanışmalarının ardından Norveç ve İsveç bölgelerinde yapılan kazı çalışmalarında Vikinglerin bazı eşyalarının üzerinden Arap harfleri ile “Allah” ve “Ali” yazdığı resmi kayıtlara geçmiştir.

 Bir dipnot ekleyelim… Yapılan tarihi kök araştırmalarında, Vikingler ile Türklerin ortak özelliklerini araştırdıklarında, Vikinglerin atalarının Türk olabileceği yönünde kuvvetli varsayımların olduğunuda belirtelim.

 

Vikings Dizisi Nerede Çekiliyor?

 Viking dizisi belki bir çoğumuzun düşündüğü gibi stüdyo ortamında değil, aksine yaşadıkları o dönemin tarihi dokusunu daha iyi bir şekilde seyirciye yansıtabilmesi için Kanada’nın kırsal kesimlerinde ve İrlanda’da çekilmektedir.

 

Viking Dizisinin Konusu Nedir?

Tamamen Vikinglerin yaşadıkları dönem olan 8.yy baz alınarak çekilen dizide, Vikinglerin sıradan çiftçiler iken sonrasında nasıl bir çok bölgeye hüküm eden ve ülkelerce korkulan bir savaşçı kabileye dönüştükleri ele alnıyor.

 

Vikings Dizisi Oyuncuları Kimler?

Ragnar Lothbrok: Travis Fimmel

Lagertha: Katheryn Winnick

Rollo: Clive Standen

Siggy: Jessalyn Gilsing

Floki: Gustaf Skarsgard

Athelstan: George Blagden

Bjorn: Alexander Ludwig

King Ecbert: Linus Roache

Kalf: Ben Robson

Fransa İmparatoru: Lothaire Bluteau

Harbard: Kevin Durand

Princess Gisla: Morgane Polanski

 

Vikings Dizisi Yönetmeni Kim?

Filmin çekildiği noktalara ve konulara göre birden fazla yönetmen ile çalışma yapılmıştır.

Yönetmenler: Ken Girotti – Kelly Makin – Helen Shaver

Senarist: Michael Hirst