Hababam Sınıfı Nerede Çekildi?

Hababam Sınıfı Nerede Çekildi?

   Belki de Türk Sinema tarihinde defalarca seyrettiğimiz ama her izlediğimizde aynı tadı aldığımız ve bizi hep güldürmeyi başaran efsane filmlerden biridir Hababam Sınıfı..

  Hani derler ya “yılların eskitemediği” diye. Tamda bu şekilde bir başyapıt olmuştur film.

  Sonraki yıllarda birbirinden ünlü isimleri Türk Sinemasına kazandıran ve oyuncuların kendi isimleriyle değil de hep hababam sınıfın da ki isimleriyle anılmalarını sağlayan, yayınlandığı ilk 1975 senesine değil tüm zamanlara hitap eden unutulmaz bir film olmuştur.

  Türk Halkı olarak o kadar çok benimsemişiz ki, günlük yaşantımızda bile o ince, naif ve samimi esprileri kullanır olmuşuz.

   Gelin şimdi hep birlikte Rıfat Ilgaz’ın aynı eserinden beyaz perdeye uyarlanan Hababam Sınıfı hakkında’ ki derlediğimiz bilgilere bakalım.

 

Hababam Sınıfı Nerede Çekildi?

 Birçok izleyicinin hep merak ettiği konu ise “Özel Çamlıca Lisesi” İstanbul’ da nerede sorusunun cevabıyla başlayalım.

  Aslında İstanbul’da böyle bir okul yok. Fakat Yönetmen o kadar güzel kurgu yapmış ki uzun yıllar hepimiz burasını bir okul zannettik.

  Okul havası verilmiş olan, yeşillikler içinde kalan mekan aslında, Üsküdar ilçesinde bulunan Velibağ korusunda ki “Adile Sultan Kasrı” dır.

  Hali hazırda hem Öğretmenevi olarak kullanılmaktadır hem de bir odası Hababam Sınıfı müzesi olarak ziyaretçilere açık bir mekandır.

  Müze içinde sizi ilk karşılayacak olan Soba içindeki Güdük Necmi ve iş başında onu yakalayan Mahmut Hoca’nın Bal Mumun dan yapılmış heykelleri olacaktır. Ardından neşeli kahkahalarıyla hiç unutmadığımız “Hafize Ana” Bal Mumu heykelini göreceksiniz. Tabi ki İnek Şaban’da unutulmamış ve onunda Bal Mumu’n dan heykeli sınıf içine konulmuş.

  Diğer oyuncuların ise oturdukları sıralarda kartpostalları mevcut.

 Müzeye giriş ücretsiz olmakla birlikte sadece girişte galoş almanızı rica ediyorlar.

  Size biraz “Adile Sultan Kasrı”n dan bahsedelim.

 1853 yılında Sultan Abdülaziz tarafından Nigoğos Amira Balyan Bey’in Kız kardeşi olan Adile Sultan için yapılmıştır.

  

Hababam Sınıfı Oyuncuları Kimlerdir?

Kel Mahmut: Münir Özkul

Hafize Ana: Adile Naşit

İnek Şaban: Kemal Sunal

Güdük Necmi: Halit Akçatepe

Damat Ferit: Tarık Akan

Badi Ekrem: Şener Şen

Hayta İsmail: Ahmet Arıman

Külyutmaz Necmi: Ertuğrul Bilda

Kemal Hoca: Kemal Ergüvenç

Yarışma Sunucusu ve diğer filmlerde oynayan: Ayşen Gruda

Tulum Hayri: Cem Gürdap

Okul Müdürü: Muharrem Gürses

Kalem Şakir: Bülent İğdiroğlu

Prof. Kayhan Oğuz: Hüseyin Kaşif

Bozum Cahit: Cengiz Nezir

Beden Hocası: Bilge Zobu

Lütfü Hoca: Akil Öztuna

Domdom Ali: Feridun Şavlı

Bacaksız: Tuncay Akça

Süslü Selim: Selim Naşit Özcan

Hüseyin Şevki Topuz: Ergin Orbey

 

Hababam Sınıfı Filminin Konusu Nedir?

 Hepimizin bildiği üzere Nam-ı Diğer Kel Mahmut’un (Mahmut Hoca) sınıflarında kala kala iyice büyümüş olan, derslerine çalışmayan, sürekli okul bekçisini kandırıp Fenerbahçe maçlarına kaçan, öğretmenlerine kök söktüren, Hafize Ana’yı ayartıp iş birlikçi yapan, kopya çekmede çığır açan Hababam Sınıfı öğrencilerini adam etme çabasını anlatan komedi tadında geçen bir hikayeden uyarlanmıştır.

  Film o kadar beğenildi ki devamında, 1975 yılında Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1976 yılında Hababam Sınıfı Uyanıyor, 1976 yılında Hababam Sınıfı Tatilde, 1978 yılında Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor, 1981 yılında Hababam Sınıfı Güle Güle çekilmiştir. Seri Daha sonrasında ise 2003 yılında Hababam Sınıfı Merhaba, 2004 yılında Hababam Sınıfı Askerde ve 2005 yılında Hababam Sınıfı Üç Buçuk ile yoluna devam etmiştir. 2019 yılında vizyona giren Hababam Sınıfı Merhaba ile yeni oyuncu kadrosu İzleyicinin önüne çıkmıştır.

Hababam Sınıfı Yönetim Ekibinde Kimler Var?

Yönetmen: Ertem Eğilmez

Yapımcı: Arzu Film

Senarist: Umur Bugay

Yazar: Rıfat Ilgaz